W dniu 28 grudniu 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy domowej.
Stosownie do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która po zmianach otrzymała nazwę „ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej”, istniała konieczność dokonania zmian dotyczących zakresu funkcjonowania dotychczasowego zespołu interdyscyplinarnego i tym samym powołania nowego zespołu.
Na podstawie art. 9a ust. 2, ust. 3, ust. 4 oraz ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. 2021.1249 z późn. zm. ) oraz Uchwały Nr XLIV/452/23 w sprawie powoływania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, a także na postawie Zarządzenia Burmistrza Miasta Sochaczewa Nr 337.2023 z dnia 30 grudnia 2023 r. został powołany Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej.
W skład nowego Zespołu Interdyscyplinarnego Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki powołał przedstawicieli podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej w składzie:
1) Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego:
Damian Wasilewski – Organizator Usług Społecznych, konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie.
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego:
Wioletta Dąbrowska – Konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie, starszy specjalista pracy socjalnej
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego:
3) Zofia Berent – Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie;
4) Damian Papierowski – Kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie;
5) Agnieszka Jędrzejewska – Pedagog w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sochaczewie;
6) Monika Kacprzak – Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie;
7) Katarzyna Kajak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie;
8) Gabriela Modrak – Członek Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Z Sercem Do Wszystkich”;
9) Emilia Munio – Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Sochaczewie;
10) Kamila Gołaszewska-Kotlarz – Radny Rady Miejskiej, Przewodniczący Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Dyrektor Placówek Opiekuńczo -Wychowawczych „Atria” i „Antares”;
11) Joanna Szymaniak – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie;
12) Justyna Citko – Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochaczewie;
13) Adrian Kamiński – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sochaczewie;
14) Robert Skowronek – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.
Zadaniem Zespołu jest koordynowanie działań instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej: a w szczególności diagnozowanie problemu przemocy. Inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom podejmowanie działań w środowiskach zagrożonych przemocą. Inicjowanie interwencji w środowiskach dotkniętych przemocą oraz rozpowszechnianie informacji o możliwościach udzielenia pomocy. Zadaniem Zespołu jest również inicjowanie działań w stosunku do sprawców przemocy w rodzinie. Monitorowanie realizacji procedury NK.
Obsługę techniczną i finansową Zespołu zapewnia Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie.
Jeżeli ktoś z Państwa doświadcza przemocy domowej lub jest jej świadkiem, prosimy o zgłoszenie się do Centrum Usług Społecznych Al. 600lecia 90, 96-500 Sochaczew. Zapewniamy specjalistyczne wsparcie i pomoc.
Link do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051801493/U/D20051493Lj.pdf