Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, według definicji ustawowej, to świadczenia niepieniężne obejmujące: pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację i w miarę możliwości kontakty z otoczeniem. Usługi kierowane są do osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione, mogą być również przyznane osobie, która wymaga pomocy, a jej bliscy nie są w stanie takiej pomocy zapewnić. Odpowiednio zorganizowane i wykonywane usługi opiekuńcze powinny umożliwić osobom starszym zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, z zachowaniem optymalnego poziomu ich samodzielności i aktywności a przez to zwiększyć szansę pozostania w środowisku zamieszkania.
Usługi opiekuńcze są świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznych, ich zakres obejmuje:
1. Utrzymanie w czystości w pomieszczeniach osoby wymagającej opieki (zmywanie naczyń, mycie okien, mycie podłóg, wynoszenie śmieci, zakup artykułów spożywczych, hig.-sanit. i innych stosowanie do potrzeb, przygotowanie posiłku z uwzględnieniem diety w tym zapewnienie gorącego posiłku, pranie odzieży, bielizny pościelowej, dostarczanie p[osiłków z DDPS, przynoszenie opału, palenie w piecu, kuchni itp.).
2. Opiekę higieniczną, a w szczególności: mycie, kąpiel osoby wymagającej opieki, przesłanie łóżka, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zalecaną przez lekarza pielęgnację, a w szczególności: zapobieganie powstawaniu odparzeń i odleżyn, podawanie przepisanych przez lekarza leków, kontakt z lekarzem, realizację recept.
3. Zalecaną przez lekarza pielęgnację, a w szczególności: zapobieganie powstawania odparzeń i odleżyn, podawanie przepisanych przez lekarza leków, oraz w razie potrzeby udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadkach nagłych i zagrażających życiu podopiecznego.
4. W miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem, a w szczególności: pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi są przeznaczone dla:
• osób dorosłych, wykazujących zaburzenia wymienione w art. 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego:
• chorych psychicznie (wykazujących zaburzenia psychotyczne);
• upośledzonych umysłowo;
• osób wykazujących inne poważne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga takiej formy pomocy i opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym,
• w wyjątkowych przypadkach dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionych dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, jeśli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć świadczonych przez inne zobowiązane podmioty.
Celem specjalistycznych usług opiekuńczych jest poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez:
1. zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznej pomocy osobom samotnym
z zaburzeniami psychicznymi, w przypadkach gdy są jej pozbawione, oraz osobom, które wymagają takiej pomocy, a rodzina nie może jej zapewnić;
2. pomoc dostosowaną do szczególnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi oraz celów postawionych w planach postępowania terapeutyczno-wspierającego, świadczoną przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.
Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych obejmuje:
1. Uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, (kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, interwencję i pomoc w życiu w rodzinie, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi).
2. Pielęgnację jako wspieranie procesu leczenia.
3. W wyjątkowych przypadkach rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. Pomoc mieszkaniową, (załatwianiu spraw mieszkaniowych, kształtowaniu właściwych relacji z sąsiadami i gospodarzem domu).
5. W wyjątkowych przypadkach, po dokonaniu weryfikacji zasobów lokalnych, zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych
i rewalidacyjno-wychowawczych jeśli nie mają ich zapewnionych poprzez inne służby.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, są realizowane przez pracowników Centrum Usług Społecznych w dni robocze, z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt w godzinach od 8:00 – 16:00.
Koszty usług opiekuńczych:
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie osobom, których dochód lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100% obowiązującego kryterium dochodowego tj:
- dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 776 zł;
- dla osoby w rodzinie – 600 zł.
W przypadku osób, których dochód przekracza 100% kryterium dochodowego, odpłatność procentowa za poszczególne formy usług, w tym za 1 godzinę usług jest uzależniona od wysokości tego dochodu.
Koordynator – Aleksandra Lewandowska-Raczkowska
tel. (046) 863-14-81 (82), wewn.217