Poradnictwo i wsparcie psychologiczno-terapeutyczne jest usługą skierowaną do osób, które znalazły się w szczególnej sytuacji życiowej i potrzebują pomocy psychologa bądź terapeuty uzależnień. Usługa polega na wstępnej konsultacji, postawieniu diagnozy i zdefiniowaniu problemu oraz określeniu możliwych rozwiązań.
Wsparcie psychologiczne
Osoby udające się po wsparcie psychologiczne przeżywają najczęściej pewien rodzaj kryzysu rozwojowego. Jest to sytuacja, w której wcześniejsze metody radzenia sobie z trudnościami przestają działać, nowe natomiast nie miały jeszcze możliwości się pojawić. Brak umiejętności poradzenia sobie z kryzysowym zdarzeniem wywołuje silne emocje, zaburza równowagę, powoduje dyskomfort. Rolą poradnictwa psychologicznego jest w pierwszej kolejności uwolnienie osoby od tych napięć i stresów.
Zmniejszenie stresu i napięcia to ważny element wsparcia psychologicznego, ponieważ pozwala na „oczyszczenie” umysłu, powrót do racjonalnego myślenia, co za tym idzie umożliwia identyfikację problemu powodującego aktualne trudności i identyfikację czynników podtrzymujących problem.
Kryzys psychiczny w różnych okresach życia
W różnych momentach życia człowieka różne będą problemy powodujące trudności opisywane jako kryzysowe:
Dzieciństwo: najczęstsze są tak zwane trudności szkolne, czyli nieradzenie sobie z rolą ucznia. To zagadnienie powiązane jest nie tylko z cechami dziecka i jego umiejętnościami, ale także z zachowaniem rodziców (wspieranie a pozwalanie na autonomię)
Okres dorastania: problemów dostarczają wtedy reakcje nastolatka na zmieniające się ciało, emocje i myśli, co najczęściej przyjmuje formę braku kontroli nad swoimi zachowaniami, przeżywanie sprzecznych uczuć, podejmowanie zachowań ryzykownych, bunt przeciwko rodzicom
Młody dorosły: w tym etapie rozwojowym najczęstsze dylematy dotyczą wyboru partnera życiowego oraz wyboru kariery zawodowej
Średnia dorosłość: to czas, w którym najczęstszymi problemami są uczucia wypalenia, rozczarowania i smutku, mogą wiązać się ze zmianą w sposobie pełnienia roli rodzica, zmianą fizyczną (np. menopauza), chorobami wieku średniego. To również czas, kiedy może pojawić się pragnienie poszukiwania nowego partnera, rozwód czy utrata współmałżonka.
Późna dorosłość: problemem rozwojowym tego okresu jest najczęściej rezygnacja z wielu aktywności życiowych. Dochodzi wtedy do rezygnacji z pracy i zmniejszenia aktywności społecznej, co powoduje narastające poczucie osamotnienia. Częstą trudnością jest również konieczność zaakceptowania zależności od innych – pomocy rodziny lub korzystania z instytucji opieki.
Źródło: J.C. Czabała: Poradnictwo psychologiczne a psychoterapia
Nagłe kryzysowe zdarzenia
Oprócz pomocy w wyjściu z kryzysu rozwojowego wparcie psychologiczne udzielane jest również osobom doświadczającym nagłej i niespodziewanej zmiany życiowej. Może to być wypadek czy katastrofa naturalna. Zadaniem psychologa jest pomoc w powrocie do równowagi osoby, która np.: uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym, straciła dobytek w powodzi czy doświadczyła aktu przemocy.
Pomocy terapeuty uzależnień
- pomoc osobom uzależnionym
Terapeuta uzależnień pracuje z osobami uzależnionym od alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz z uzależnieniami behawioralnymi (hazard, seks, gry komputerowe, zakupy). Realizuje lub współrealizującą procesy terapeutyczne, których celem jest wsparcie osób uzależnionych ich reedukacja i resocjalizacja. W ramach swojej pracy terapeuta wykonuje działania diagnostyczne i analityczne, terapeutyczne oraz profilaktyczne i edukacyjne.
- pomoc osobom współuzależnionym
Do zadań terapeuty uzależnień należy również pomoc osobom współuzależnionym, które w wyniku wieloletniego życia z osobą uzależnioną mogą utrwalać reakcje przystosowawcze do danej sytuacji. Osobą współuzależnioną może być małżonek lub partner, czyli osoby, które potencjalnie mogą wyjść z relacji.
- pomoc osobom z syndromem DDA
Terminem DDA określa się osoby dorosłe, które wychowywały się w rodzinach, gdzie nadużywano alkoholu. Jest to grupa osób, która ze względu na przebyte w dzieciństwie doświadczenia, charakteryzuje się pewnymi wspólnymi cechami takimi jak: trudności w założeniu rodziny, uczucie ciągłego lęku i napięcia, trudności z wyjściem z roli dziecka pomimo dorosłego wieku, uczucie bycia gorszym od innych. Pomocom osobom z syndromem DDA zajmuje się terapeuta uzależnień, który wpływa na zmianę schematów wyniesionych z dzieciństwa.
Konsultacje prowadzi:
- Patrycja Szczycińska: wtorek g. 8.00 - 15.00
- Urszula Zgierun: wtorek g. 9.00 - 14.00
piątek g. 9.00 - 14.00