przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
170849 odwiedzin

Z Życia Domu

A A A

Warsztaty z psychologiem w DDPS

 

Uczestnicy Dziennego Domu 27 kwietnia br. mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z psychologiem – panią Anną Masłowską. Tematami wiodącym warsztatów było „Porozumienie bez przemocy” oraz czym jest „Pogotowie empatyczne”.

To było niezwykle inspirujące spotkanie, które zachęciło naszych uczestników do analizy własnych potrzeb i próby nazwania własnych uczuć.

Na co dzień, często działamy pod wpływem emocji i dawnych nawyków nie uświadamiając sobie, jak ważne jest prawidłowe rozróżnianie własnych uczuć i potrzeb w danej chwili i jak to wpływa na prawidłowe relacje z innymi.

Warsztaty były bardzo inspirujące i rozbudziły ciekawość dalszych spotkań z Panią Psycholog.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywne Mazowsze z funduszu PFRON dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Spotkanie Wielkanocne w DDPS


13 kwietnia w Dziennym Domu Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście z urzędów i zaprzyjaźnionych placówek pomocy społecznej.

Pokarmy poświęcił ksiądz proboszcz z parafii Trojanów, który przekazał świąteczne błogosławieństwo dla wszystkich zgromadzonych.

Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny pt. „Przez krzyż do chwały” w wykonaniu uczestników naszego domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W NASZYM DOMU

 

Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowują elementy do świątecznej dekoracji świetlicy.

Na Niedzielę Palmową będzie własnoręcznie wykonana palemka.

 

Przygotowujemy Wielkanocny program artystyczny.

Nasze palemki

 

 


 

Podwójne Święto

 

8 marca w Dziennym Domu Pomocy Społecznej uczciliśmy jednocześnie Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn, który obchodzony jest 10 marca.

Kwiaty dla pań, słodkie pierniczki dla panów oraz życzenia przekazane sobie nawzajem stworzyły atmosferę serdeczności i miło spędzonego czasu.

 

 

 


 


Tłusty Czwartek w DDPS

Ostatni czwartek lutego w Dziennym Domu był nieco inny niż wszystkie czwartki. Otóż uczestnicy zajęć wraz z terapeutami obchodzili Tłusty Czwartek. Wiodącym jednak tematem tego dnia był bal maskowy, który przypomniał wszystkim, że karnawał jeszcze trwa i warto wykorzystać każdą chwilę aby dobrze się bawić i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Bajecznie kolorowe stroje i niezwykłe maski sprawiły, że uczestnicy poczuli się jak na prawdziwym balu. Dobry humor był podtrzymywany taneczną muzyką, a pan Arek wodzirej zachęcał do tanecznych pląsów. Jak przystało na Tłusty Czwartek nie zabrakło dla nikogo smacznych i pachnących karnawałem pączków, które upiekły zawsze niezawodne kuchareczki naszego Domu. Po zabawie uczestnicy nadal w dobrych nastrojach i pełni energii wspominali ten wesoły dzień i dobrą zabawę.
 
 
 
 

Serduszko puka w rytmie cha cha...

Każdy wiek jest odpowiedni na miłość, okazywanie sobie sympatii, serdeczności i dobroci pomaga w życiu codziennym i sprawia że każdemu łatwiej żyć. 14 lutego to dzień kiedy powszechnie obchodzi się „Walentynki”. W Dziennym Domu uczestnicy również uczcili ten dzień śpiewając i bawiąc się przy piosenkach o miłości, przyjaźni i oddaniu. Podczas zajęć seniorzy otrzymali drobne upominki walentynkowe a panowie obdarowali panie kwiatami. Sala udekorowana sercami i klimat jaki powstał dzięki nastrojowej muzyce sprawiły że uczestnicy jeszcze przyjemniej spędzili ten dzień.

 

 

 

 

 


 

Babcia i Dziadek nie tylko od święta


Święto Babci i Dziadka to ważna uroczystość, która jest na stałe wpisana w kalendarz wydarzeń Dziennego Domu. W poprzednich latach seniorzy gościli u siebie dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Dzieci wraz z życzeniami wnosiły w progi DDPS radość i dziecięcą energię. W tym roku z powodu pandemii to ważne święto obchodzone było bez małych gości, ale równie uroczyście. Dzień wcześniej placówkę odwiedziła dziennikarka z lokalnego radia w celu zebrania wywiadów od naszych seniorów na temat: „Jak to jest być babcią i dziadkiem”. Nasi uczestnicy chętnie opowiadali swoje przeżycia i każdy ze wzruszeniem mówił o swoich wnukach i miłości jaką na nich przelewa.

21 stycznia nasi seniorzy brali udział w zajęciach muzycznych, których motywem przewodnim był temat „Babcia i Dziadek nie tylko od święta”. Piosenki poświęcone dziadkom przeplatane były wierszykami i anegdotami o ich ważnej roli, którą pełnią każdego dnia.

 

  


 

 


 

Sylwester w DDPS


W dniu 30.12.2021 r. uczestnicy Dziennego Domu wspólnie żegnali miniony rok. Dyrektor CUS oraz Kadra DDPS przekazali seniorom Noworoczne życzenia. Spotkanie było również okazją do podsumowania 2021 r. Koordynator placówki osobom najbardziej zaangażowanym w działania na rzecz Domu wręczyła "Podziękowania".

Czas upłynął w miłej atmosferze i szampańskich humorach.

 

 

 

 


 

Spotkanie Wigilijne w DDPS


W dniu 23.12.2021 r. uczestnicy DDPS spędzili czas na Wigilijnym Spotkaniu. Życzenia Świąteczne przekazali uczestnikom P. Dyrektor CUS oraz Ks. Proboszcz z Parafii Najświętszej Maryji Panny w Trojanowie.

Wspólne kolędowanie upłynęło w seredecznej i rodzinnej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

     

 

 


 

22 grudnia br. Dzienny Dom Pomocy odwiedził Mikołaj, który wręczył wszystkim uczestnikom paczki.

   

 

 


 

W grudniu br. uczestnicy Dziennego Domu wzięli udział w XXVI Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową ogłoszonym przez Muzeum Ziemii Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Rękodzieło zatytułowane "Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w tradycji Bożonarodzeniowej" otrzymało wyróżnienie.

 

 

 


 

Andrzejki w DDPS


W dniu 30.11.2021 r. uczestnicy DDPS spędzili czas przy muzyce, wspólnej zabawie i wróżbach Andrzejkowych.

Miła i radosna atmosfera sprzyjała dobrej zabawie.

 

 

 

 


 

Uczestnicy DDPS na Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej


W dniu 26.11.2021 r. w Sali OSP Brochów odbył się IV Wędrujący Senioralny Festiwal Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej.

Uczestnicy DDPS zaprezentowali pieśni wykonane przez zespół "Srebrne Nutki" oraz dwie pieśni w wykonaniu Solistów.

 

 

 

 

 


 

 

VII Olimpiada Seniora o Puchar Burmistrza Sochaczewa


16.11.2021r odbyła się VII Olimpiada Seniora o Puchar Burmistrza Sochaczewa.

Uczestnicy DDPS brali aktywny udział w imprezie zorganizowanej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uczestniczyli w konkurencjach sprawnościowych, a także w pokazie nakryć głowy tzw.Paradzie kapeluszy, za co zdobyli I miejsce.

DDPS wywalczył również III miejsce w zawodach grupowych oraz II i V miejsce w indywidualnych rozgrywkach warcabowych. Spotkanie uatrakcyjnił zespół muzyczny zTeresina " Czarne Ogiery". Impreza upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze.

 

  

 

 

 

 

 

 

  

 

   

 

 

 


 

 

Prelekcja z zakresu zdrowego odżywiania


Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie nawiązało współpracę z NATUR HOUSE w Sochaczewie. W dniu 05.11.2021 naszych seniorów odwiedziła Pani Katarzyna Okuła wykwalifikowana dietetyczka. Pani dietetyk w sposób bardzo ciekawy, przystępny zaprezentowała temat wpływu żywności i żywienia na zdrowie, koncentrując się na grupie wiekowej 60+. Prelegentka dla lepszego zobrazowania, usystematyzowania szerokiej tematyki posługiwała się prezentacją multimedialną.

Filarem prezentacji było szczegółowe omówienie aktualnej piramidy żywności.

Pani Katarzyna zwróciła uwagę, iż kluczowe w przypadku seniorów jest picie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody. Piramida żywieniowa IŻŻ dla osób starszych przewiduje także suplementację witaminy D. Ponadto uczestnicy prelekcji poznali możliwości zastosowania zdrowszych i mniej kalorycznych ,,zamienników” posiłków typu słodycze, fast foody. Omówiona została również dietetyka w najczęściej występujących schorzeniach m.in. dieta cukrzycowa .

Życzliwa atmosfera spotkania sprzyjała nawiązaniu dobrego kontaktu i wzajemnej interakcji. Uczestnicy spotkania po części teoretycznej bardzo chętnie korzystali z możliwości indywidualnej osobistej konsultacji dietetycznej ze strony specjalistki. Nasi seniorzy otrzymali w prezencie czasopisma branżowe, dodatkowo narzędzia przygotowane i opracowane przez Natur House służące do samodzielnego zbadania BMI.

Należy podkreślić bardzo wysokie umiejętności interpersonalne Pani Katarzyny, które zaowocowały nawiązaniem doskonałego kontaktu zarówno z edukowaną grupą jak i indywidualnymi odbiorcami spotkania. Jej szczególne uwrażliwienie na potrzeby osób starszych , pasja do dzielenia się posiadaną wiedzą przerodziła się w propozycje kolejnych spotkań.

Serdecznie dziękujemy za udział naszych seniorów w nieodpłatnych zajęciach.

 

https://www.facebook.com/naturhousepolska/

 

 

 

 

 

 

 


 

 

29.10.2021 r. na  terenie DDPS odbyły się bezpłatne badania narządów zmysłów (słuchu, smaku i węchu). Przeprowadzili je specjaliści Instytutu Fizjologi i Patologi Słuchu w Kajetanach.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

28.10.2021 r. uczestnicy Dziennego Domu uroczyście obchodzili 43 Rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II. Zaprezentowano przygotowany program słowno-muzyczny poświęcony Wielkiemu Polakowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

W dniu 20.10.2021 r. seniorzy z DDPS spędzili czas na seansie filmowym w Kinie Odeon. Bilety na film zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Sochaczew z okazji Dnia Seniora.

 


 

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

 

1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Obchody tego święta stały się tradycją uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Impreza daje sposobność przyjrzenia się aktywnościom naszych seniorów na wielu płaszczyznach życia. Jest to również okazja do spotkania i wzajemnej integracji.

Uroczystość zorganizowaną w Centrum Usług Społecznych uświetnili m.in. burmistrz Piotr Osiecki, jego zastępca Marek Fergiński, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM Joanna Kamińska. Nie zabrakło również reprezentantów zaprzyjaźnionych z naszą placówką instytucji pomocowych, w tym Adriana Kamińskiego, dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy.

O tym, że jesień życia może mieć wiele kolorów przekonali swoim występem artystycznym uczestnicy DDPS. Profesjonalnie zaprezentowany i wykonany przez seniorów program pt ,,Zaśpiewajmy wszyscy wraz” dostarczył odbiorcom wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Występ opierał się na zaprezentowaniu znanych i lubianych piosenek, oraz tekstów wykonanych w autorskiej aranżacji. Bogaty program artystyczny świadczy o dużym zaangażowaniu i wysokim poziomie umiejętności naszych uczestników, które  mogą rozwijać przy wsparciu specjalistów DDPS.

Jedną z atrakcji wieńczących  imprezę było uroczyste wniesienie tortu i wspólne odśpiewanie ,,Sto lat”. Ciepła, sympatyczna atmosfera sprzyjała dobrej zabawie i budowaniu dobrych kontaktów społecznych, co nie uszło uwadze zaproszonych gości, którzy w swoich wystąpieniach nie zapomnieli poruszyć także kwestii trudności z jakimi borykają się na co dzień seniorzy. Włodarze Miasta przygotowali  niespodziankę dla seniorów. Ufundowali im bilety do kina.

 W DNIU ŚWIĘTA OSÓB STARSZYCH wszystkim SENIOROM składamy najlepsze życzenia uśmiechu, pogody ducha i zdrowia.