Procedura NIEBIESKIEJ KARTY
PROCEDURA NIEBIESKIEJ KARTY
Co to jest procedura NK?
Jest to procedura postępowania/interwencji obejmująca działaniami wiele służb, mająca na celu zatrzymanie przemocy w rodzinie oraz pomoc w wychodzeniu z tej sytuacji. Działania są indywidualnie dostosowane do potrzeb danej rodziny.
Kto może zgłosić prośbę o uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty”?
O uruchomienie procedury może prosić każda osoba doznająca przemocy w rodzinie oraz osoby mające wiedzę, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Trzeba jednak pamiętać, że o wszczęciu procedury NK ostatecznie decyduje przedstawiciel służby/instytucji, do którego dokonujemy zgłoszenia, a który może mieć inny ogląd sytuacji. W przypadkach zaistnienia takiej rozbieżności proponujemy zgłoszenie sprawy do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.
Jakie służby są uprawnione do uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty”?
Uprawnienia do uruchomienia procedury NK maja przedstawiciele takich służb, jak:
-jednostki organizacyjne pomocy społecznej (np. pracownik socjalny)
-policja
-miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych
-oświata (np. nauczyciel, pedagog lub psycholog szkolny, dyrektor szkoły)
-ochrona zdrowia (np. lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny)
W jakich sytuacjach i w jaki sposób uruchamiana jest procedura NK?
Uruchomienie procedury NK następuje w przypadku, gdy przedstawiciel jednej z w/w służb poweźmie podejrzenie, że osoba, z którą rozmawia/ma kontakt, doznaje przemocy. Odbywa się to przez wypełnienie formularza „Niebieskiej Karty – A”. Jest to dokument z danymi osób uwikłanych w przemoc w rodzinie opisujący sytuację przemocy.
Osobie doznającej przemocy przekazuje się formularz „Niebieskiej Karty – B”, który zawiera informacje o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc a także o prawnych konsekwencjach stosowania przemocy.
Uruchomienie procedury może nastąpić w następujących formach i okolicznościach:
-podczas interwencji policji w rodzinie, w której doszło do przemocy lub występuje podejrzenie jej występowania
-podczas badania lekarskiego osoby dotkniętej przemocą w rodzinie
-na prośbę osoby doznającej przemocy w rodzinie, kiedy sama zgłosi się do odpowiedniej instytucji w związku ze swoja sytuacjach
-w trakcie kontaktu przedstawiciela służby upoważnionej do wszczęcia procedury z osoba, która doznała przemocy. Nawet jeśli nie ma dowodów świadczących wprost o występowaniu przemocy bądź dany pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków jedynie nabrał podejrzeń, że w danej rodzinie może dochodzić do przemocy – ma obowiązek wszczęcia procedury poprzez wypełnienie formularza „Niebieskiej Karty – A”. Warto także pamiętać, że przedstawiciel służby jest zobowiązany do uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nawet wówczas, gdy osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy w rodzinie nie wyraża na to zgody.
-Jeśli świadek przemocy w rodzinie zgłasza w jednej ze służb lub instytucji sytuację przemocową. Na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przedstawiciele tych podmiotów są zobowiązani poinformować o tym fakcie policję bądź prokuraturę. Wówczas z osobą doznającą przemocy kontaktuje się dzielnicowy lub przedstawiciel pomocy społecznej, który podczas rozmowy może uruchomić procedurę „Niebieskiej Karty”.